Instruktorské tituly a nášivky
Technické oddělení připravilo pro členy svazu informativní článek, který bude vzhledem ke své důležitosti trvale umístěn do sekce Legislativa a na web Technického oddělení.
- Instruktorské tituly a nášivky (PDF, 417kB)
Petr Pařík, technické oddělení
vloženo 27.dubna 2009
Příprava české reprezentace na Mistrovství Evropy
Ve dnech 3. až 12.dubna 2009 proběhlo přípravné soustředění české národní reprezentace Taekwon-Do na Mistrovství Evropy seniorů, juniorů a veteránů, které začalo soutěží Czech Open (3.4. – 4.4.2009). Příprava reprezentantů dále pokračovala na soustředění ve dnech 22.4. – 26.4. Toto soustředění bylo ještě zaměřeno na stanovení konečné nominace.
Během tréninků bylo vidět znatelné zlepšení všech reprezentantů. Do soustředění byla zařazena novinka v podobě ranního běhu. Pohled do tváří některých reprezentantů před sedmou hodinou ranní mluvil za vše. Věříme, že jejich nadšení jim i nadále vydrží. Poslední část přípravy na ME 09 proběhne ve dnech 29.4. – 3.5.2009. Stanovený odjezd z ČR do Slovinska je 11.května a návrat 18.května 2009.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Vedení reprezentace,
vloženo 28.dubna 2009
Mezinárodní seminář s mistrem Hwangem
Letošní duben pro nás, taekwondem nakažené, začal příznačně - již téměř tradičním dvoudenním mezinárodním seminářem spjatým s Czech Open. Přestože jaro o sobě dávalo velmi intenzivně vědět a nabádalo k myšlenkám o zpytování svědomí za hřích v podobě strávení tak krásných slunečných dnů v hale, věřím, že po semináři z těch několika desítek domácích i zahraničních účastníků nelitoval nikdo. Kromě českých taekwondistů se zúčastnili zástupci z těchto zemí: Slovensko, Anglie, Skotsko, Nizozemí, Grónsko, Slovinsko a Wales. Tedy opravdu akce mezinárodní.
Za prvé, vedoucí semináře pan mistr Hwang Ho-yong (kterého jistě netřeba představovat, pro jistotu ale…), VIII. dan, vedoucí technické komise ITF a člověk, který má "na svědomí" obecně vysoký technický standard českých taekwondistů, za druhé, moderní hala s tatami, výborná strava (výběr z několika chodů) a pro zájemce i bydlení, to vše pod jednou střechou - co víc si přát. Po příjezdu do klidného Nymburka ve čtvrtek ráno, ospalém vypotácení se z auta, chvilkovém mžourání do slunce a zralé, asi dvousekundové úvaze o tom, zda se vrátit do auta a ještě tak hodinku si zdřímnout, nebo jít cvičit, se odebírám do budovy sportovního centra. Cestou do šatny potkávám kamarády z všemožných koutů republiky, ale i neznámé tváře ze zahraničí a zdravím se s nimi. Po příchodu do haly se nestačím divit. Přestože jsem dorazil se slušným předstihem, v hale už je docela živo. Zběžně se vítám s několika dalšími kolegy a připojuji se k stavění tatami. Když je vše hotovo, utváří se hloučky debatujících a rozcvičujících se taekwondistů a napětí stoupá. Zavelí se nástup, šum utichne a kvapně se rovnáme do řad. Stojím nezvykle vzadu, přede mnou jsou snad čtyři řady lemovaných doboků (IV. dan a vyšší), někteří již značně prošedivělí. To je trochu překvapení a dobrá motivace cvičit naplno. Po krátkém představní (je tu dokonce i Senior Master Michael Prewett, který jako jediný z přítomných je sonbe, tedy v TKD služebně starší našeho pana mistra), nastínění programu semináře a rozcvičce se pouštíme do cvičení. Začínáme základními technikami a hlavním úkolem je opravit kontrolu dechu a "sine wave". Po počátečních několika desítkách úderů, kdy se halou rozléhá syčení, místy až pískání, nás mistr posadí a vysvětluje účel a správné provedení dýchání v technikách a to samé následuje pro sine wave. Během dopoledního tréninku se kromě nácviku správného pohybu v základních technikách ještě stihlo několik sestav a pokračovalo se odpoledne. Všichni měli možnost přihlásit se, předcvičovat vybranou sestavu a nechat se opravit mistrem, čehož někteří hojně využívali. Po tréninku byl pro zájemce k dispozici bazén a sauna.
Moje páteční ráno probíhá podobně jako to čtvrteční, tentokrát už ale trochu cítím fyzickou únavu z předchozího dne, především díky opakovanému sezení mezi cvičením při vysvětlování a opravování technik, při kterém tělo stačí vychladnout a pak se po něm zase chce, aby se hýbalo, a bez kterého se seminář samozřejmě neobejde. V pátek se dokončovaly sestavy, a sice až do Choi-yong, kdy už více jak polovina účastníků pouze přihlížela. Probral se také kompletní systém soubojů, kdy se kladl důraz na účel daného cvičení a smysluplnost a rychlost kontratechnik. Při volném boji na mistrova slova "chce zabít... ale nesmí" někteří nechápavě koukali, jiní si je vzali k srdci, naštěstí se to obešlo bez zranění, stejně jako následně procvičovaná sebeobrana a tando matsogi.
Blížil se konec semináře a na řadu přišly speciální techniky, vysvětlení rozdílů a výhod kopů s "nůžkami" a bez nich a také jsme byli svědky debaty nejvyšších technických stupňů o tom, jak že je třeba se odrážet při otočkách, aby tyto splnily podmínku 360 stupňů. Seminář uzavřel pan mist Michael Prewett svou přednáškou o chování závodníků na soutěžích, čímž navázal na povídání pana mistra Hwanga o "DO", kterému byla věnována značná pozornost, protože taekwondo je přeci jen něco více, než pouhý sport.
V průběhu semináře bylo položeno a zodpovězeno mnoho dotazů, sám jsem se dozvěděl spoustu nových věcí, přestože pravidelně chodím na regionální semináře a samozřejmě si dobře zacvičil, poznal několik skvělých lidí a potkal staré (i mladé) známé, se kterými se těším na shledanou na dalším mezinárodním semináři, třeba i mimo naší republiku.
Lukáš Linhart
vloženo 27.dubna 2009
Nejúspěšnější sportovci okresu F-M za rok 2008
Ve čtvrtek 2.
dubna proběhlo v restauraci U křivého psa vyhlášení nejlepších sportovců
okresu Frýdek-Místek za rok 2008. Z našich řad tam byli 3 taekwon-disté (1
juniorka Kateřina Kolářová a 2 junioři Filip Gavlas a Lumír Kunz, všichni Škola
TK-D ITF Frýdek-Místek). Mezi sportovci Frýdecko-Místecka a Třinecka a
jiných
lokalit vybírali členové výkonného výboru Okresního sdružení Českého svazu
tělesné výchovy a sportu, po důkladném zvážení vybrali dvanáct sportovců.
Na úvod slavnostního vyhlášení poděkoval předseda Okresního sdružení Českého svazu tělesné výchovy Dalibor Hrabec všem oceněným sportovcům za jejich sportovní výsledky v uplynulém roce, reprezentaci našeho okresu, a popřál jim mnoho dalších úspěchů i v letech následujících. Zvláště potěšující je skutečnost, že mladí sportovci se dokázali prosadit ve svých odvětvích do absolutní republikové špičky a přitom jen třem z nich je více než jednadvacet let. Poté došlo k předání ocenění následujícím sportovcům dle abecedního pořadí.
Michal Bača, 20 let, zápas řecko-římský a volný styl, TJ TŽ Třinec. Přestože v roce 2008 přešel do vyšší váhové kategorie, podařilo se mu na mistrovství republiky mezi muži vybojovat bronzovou medaili. V letošním roce třetí místo ještě vylepšil a stal se mistrem ČR. Podařili se mu tak husarský kousek, neboť mistrovský titul získal mezi žáky, kadety, juniory a nyní i dospělými. V soutěži družstev hostuje ve Vítkovicích, kde vybojoval i mistrovský titul v družstvech ve volném stylu. Jeho trenérem je Libor Lipowski.
Jaroslav Cieslar, 44 let, stolní tenis TJ TŽ Třinec. Jde o tělesně postiženého sportovce, který reprezentuje Českou republiku ve stolním tenise tělesně postižených sportovců. Je členem oddílu stolního tenisu v Třinci, kde hraje za „A“ i „B“ družstvo druhou ligu a divizi. Startoval na mezinárodním mistrovství Anglie, kde byl členem vítězného družstva. Další prvenství vybojoval na mistrovství Jordánska a to v soutěži jednotlivců i jako člen vítězného družstva. Z mistrovství Slovinska si přivezl stříbrnou medaili za soutěž družstev, na šampionátu Slovenska skončil druhý mezi jednotlivci a třetí v družstvech. Jeho trenérem je Josef Halko.
Ivana Hudziecová, 24 let, krasobruslení, HC Oceláři Třinec kraso. Talentovaná a cílevědomá krasobruslařka překonala roční pauzu zaviněnou zraněním a dokázala se úspěšně vrátit do České reprezentace. Na mistrovství republiky vybojovala stříbrnou medaili, upozornila na sebe kvalitním výkonem v chorvatském Záhřebu, stejně tak na Slovensku, kde na Memoriálu Ondreje Nepely získala čtvrté místo. Jejím trenérem je Czeslaw Sciskala.
Filip Gavlas, 18 let, korejské bojové umění, Škola TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek.
Je nositelem II. Danu a reprezentantem České republiky. Startoval na mistrovství světa
v Taškentu, kde byl členem vítězného družstva juniorů ve speciálních technikách.
Byl rovněž účastníkem mistrovství Evropy v chorvatské Poreči a i zde byl
v sestavě vítězného týmu ČR v sestavách. Čtyři stříbrné medaile získal
v jednotlivcích za individuální boj, sestavy, v sebeobranách mix a sebeobranách
mezi muži. A aby nebylo těch medaili málo, tak tři další z ME byly bronzové.
Na vývoji sportovce mají podíl hlavní instruktor pro ČR mistr Hwang Ho
Yong, VIII. Dan, šéftrenér reprezentace ČR Jaroslav Vomáčka IV. Dan a vedoucí Školy
TaeKwon-Do ITF Miroslav Sýkora, IV. Dan.
Ondřej Kantor, 18 let, orientační běh, TJ TŽ Třinec. Patří mezi naše naděje v orientačním běhu, kterému se věnuje od roku 2003. Od roku 2005 je členem dorosteneckého reprezentačního družstva ČR, v letošním roce byl přeřazen do juniorské reprezentace. Na Evropském poháru v Belgii získal bronzovou medaili za klasiku, na mistrovstvích ČR získal tři medaile. Je rovněž členem reprezentačního družstva juniorů v lyžařském orientačním běhu. Jeho trenérem je Anna Gavendová.
Kateřina Kolářová, 17 let, korejské bojové umění, Škola TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek. Je nositelkou I. Danu a reprezentantkou České republiky. Na mistrovství světa v Taškentu se umístila na třetím místě v individuálním sportovním boji. Na mistrovství Evropy získala dvě stříbrné medaile v týmu juniorek za sestavy a speciální techniky, bronzovou medaili za individuální sportovní boj a další bronzovou za sportovní boj v týmu juniorek. Na vývoji sportovkyně mají podíl hlavní instruktor pro ČR mistr Hwang Ho Yong, VIII. Dan, šéftrenér reprezentace ČR Jaroslav Vomáčka IV. Dan a vedoucí Školy TaeKwon-Do ITF Miroslav Sýkora, IV. Dan.
Lumír Kunz, 17 let, korejské bojové umění, Škola TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek.
Je nositelem I. Danu a reprezentantem České republiky. Na mistrovství světa
v Taškentu byl členem vítězného družstva juniorů ČR ve speciálních technikách.
Na šampionátu Evropy byl členem vítězného týmu juniorů ČR v sestavách,
ve stříbrném týmu v sebeobranách a členem bronzového družstva za sportovní boj
a speciální techniky. Na vývoji sportovce mají podíl hlavní instruktor
pro ČR mistr Hwang Ho Yong, VIII. Dan, šéftrenér reprezentace ČR Jaroslav
Vomáčka IV. Dan a vedoucí Školy TaeKwon-Do ITF Miroslav Sýkora, IV. Dan.
Peter Mikulenka, 26 let, atletika, TJ Slezan Frýdek-Místek. Reprezentant České republiky, mistr ČR na 3000 metrů v hale a 3000 metrů překážek, druhý na 5000 metrů. Je první v tabulkách ČR na 3000 metrů překážek. Startoval na Evropském poháru družstev, kde skončil šestý, dvakrát zvítězil v Extralize družstev. V roce 2008 překonal oddílové rekordy na 1500, 3000, 5000 i 3000 metrů překážek. Jeho trenérem je Josef Nejezchleba.
Dříve také taekwon-distka ITF, Ada Paluzgová, 17 let, Sokol Palkovice. Vytrvalá turistka a aktivní ochránkyně přírody. Na mistrovství ČR v turistických závodech v Ivančicích získala prvenství, stejně jako na mezinárodním mistrovství v Bardějově. Na republikovém šampionátů štafet v Mikulášovicích byla osmá. S přehledem vybojovala vítězství i v krajském kole turistického závodu v Havířově. Trenérem sportovkyně je Jaromír Šupina.
Radek Pavlosek, 19 let, vzpírání, TJ TŽ Třinec. Nadějný vzpěrač s velice zodpovědným přístupem k tréninkům a přípravě na závody. Na mistrovství ČR juniorů do 20 let vybojoval ve váze do 85 kilogramů třetí místo, byl členem vítězného družstva druhé ligy mužů ve vzpírání. Trenérem sportovce je Jan Cymorek.
Soňa Pertlová, 21 let, šachy, TJ TŽ Třinec. Všestranná sportovkyně, která začínala s krasobruslením. Poté přešla na atletiku, kde dosud drží v Třinci deset oddílových rekordů. V současnosti se věnuje s úspěchem i šachové hře. Úspěšně se prezentovala na MS do 20 let v tureckém Gaziantepu, startovala na šachové olympiádě žen v Drážďanech. Na MČR žen v rapid šachu ve Znojmě byla třetí, na MČR juniorek v rapid šachu v Havlíčkově Brodě zvítězila. Jejím trenérem je mezinárodní mistr Pavel Čech.
Roman Říha, 18 let, atletika, TJ Slezan Frýdek-Místek. Reprezentant České republiky. Je juniorským mistrem ČR na 5000 metrů chůze v hale a na 10000 metrů chůze na dráze. S národním celkem reprezentoval ve Francii, kde zvítězil ve skvělém čase 43:55 minuty. V republikových tabulkách je na prvním místě na 5 i 10 kilometrů chůze. Překonal oddílové rekordy na 3, 5 i 10 kilometrů. Trenérem sportovce je Josef Nejezchleba.
Všem sportovcům i těm vybraným i těm, kteří zůstali za nimi v pomyslném žebříčku úspěšnosti, VELMI GRATULUJI.
Miroslav Sýkora, 22.04.2009
vloženo 26.dubna 2009
Moravské pokračování danových zkoušek
Po delší době běh danových zkoušek zavítal na Moravu. V neděli 19.4. přesně v 10:00 se před zkouškovou komisi postavilo ve Frýdku-Místku 24 adeptů na zkoušky I. až III.dan. Velký dík patří pořádající škole Joomuk za perfektně připravenou tělocvičnu, stejně jako všem školám, které dodaly odvážné „držáky“ desek – Il dong, Opava a Frýdek-Místek. Zde si můžete prohlédnout výsledky:
Výsledky zkoušek
|
|||||||
I.
Dan |
|
III.Dan | |||||
Simona Hrabalová | 65 | Milan Rouha | 64 | Aleš Císař | 64 | ||
Sylvie Gurská | 63 | Hana Císařová | 64 | František Jeřábek | 65 | ||
Jana Boháčková | 64 | Tomáš Cáhlík | 65 | Tomáš Kuba | 65 | ||
Jiří Macháček | 64 | Alan Kajzar | 65 | Radek Kolář | 65 | ||
Iva Martincová | 64 | Markéta Kovaříková | 65 | Lucie Zedková | 66 | ||
Martin Kosík | 65 | Libor Koval | 64 | ||||
Michal Pavlásek | 65 | Marek Tietz | 65 | ||||
Veronika Válková | 64 | Jan Vrchovecký | 65 | ||||
Petra Frolichová | 64 | ||||||
Monika Majerová | 65 | ||||||
Anna Mokroshová | 65 |
Blahopřeji všem účastníkům.
Martin Zámečník, technické oddělení,
vloženo 15.dubna 2009
Czech Open - svátek taekwonda s mezinárodní účastí
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
dalších 70 fotek
naleznete ve fotogalerii.. |
Zjištění, že mezinárodní závody Czech Open získávají ve světě zřejmě docela dobré jméno, je velmi příjemné. Uvědomila jsem si to už několik týdnů před samotnými závody, když se mi v e-mailové schránce začala scházet pošta od taekwondistů dokonce z takových zemí, jako jsou Pakistán, Indie, Gambie, Uganda, Nepál, Alžírsko a podobně. Těm jsem musela bohužel pouze zdvořile poděkovat, protože kapacita Sportovního centra v Nymburce, kde se letos Czech Open 2009 konalo poprvé, by na takový zájem nestačila. Ono už takto jsme bojovali s tím, abychom v páteční večer ubytovali všech 358 zájemců o lůžko.
Díky mezinárodnímu semináři s mistrem Hwang Ho-jongem, který závodům předcházel, se v Nymburce už od středy koncentrace cizinců na metr čtvereční průběžně zvyšovala, aby v páteční večer dostoupila vrcholu. K již od středy zabydleným patnácti Holanďanům, pěti Angličanům, třem Slovincům, dvěma Slovákům a jednomu Skotovi se v pátek přidalo dalších osmnáct Holanďanů, devatenáct Estonců, čtyři Švýcaři, dvacet Slovinců, sedm Chorvatů, dalších dvanáct Skotů, sedm Poláků, tři Angličani, dvacet dva Slováků a nám již dobře známý a téměř jako maskot fungující grónský závodník. Když si k tomuto počtu přidáme české závodníky, pak je jasné, že se na soutěži bylo na co dívat. Starovalo celkem 13 zahraničních oddílů z 10 zemí plus 20 oddílů z České republiky, dohromady tedy více než 280 závodníků.
V průběhu pátečního večera žáci školy Sonkal Praha sestavili tatami, rozmístili stolky a židličky v hale, za což jim náleží poděkování. Stálí pořadatelé R. Procházka, Z. Hubert, P. Janeček, D. Tekverk a M. Erlich (všem pěti také velký dík) společně se členy soutěžního oddělení a s obětavou tlumočnicí Renatou Landgráfovou během noci stav haly dovedli téměř k dokonalosti, takže v sobotu 4. dubna ráno mohly závody vypuknout.
Po poradě rozhodčích, v jejichž řadách se objevili například Bart Stokhof VII. Dan, Chris Eikenhorst VI. Dan, oba z Nizozemí, Jackie Harris IV. Dan z Velké Británie či Karol Molnár V. Dan ze Slovenska a další zahraniční i čeští zkušení rozhodčí, mezinárodní závody Czech Open 2009 mohly začít slavnostním nástupem, představením všech zúčastněných zemí i výzamných hostů. Jedním z nich byl mistr Michael E. Prewett VIII. Dan, prezident komise rozhodčích EITF, a samozřejmě mistr Hwang Ho-jong VIII. Dan.
Soutěž probíhala bez sebemenších problémů v nadmíru přátelské atmosféře. Proti letům minulým startovalo méně závodníků v žákovské skupině, a naopak došlo k nárůstu počtu soutěžících mezi juniory a seniory. Kategorie černých pásků mezi juniory měly vždy šestnáctkové pavouky a v seniorech byly vypsány kategorie I. dan, II. dan a III. + IV. dan. Také všechny seniorské váhové kategorie nabídly velké množství zápasů, a diváci měli tím pádem možnost zhlédnout velmi kvalitní utkání.
Všechny sady medailí se přestěhovaly ke svým novým majitelům, po předání posledních medailí a pohárů pro nejúspěšnější jednotlice i školy a po posledním potlesku byly závody ukončeny. Z haly se postupně vytráceli jak závodníci, tak diváci. Doufám, že většina z nich spokojená s předvedenými výkony a s příjemnou atmosférou. Důležitým aspektem bylo také to, že nedošlo k žádnému vážnému zranění. To svědčí o vysoké profesionalitě rozhodčích, kterým patří velké poděkování za celodenní pečlivou a soustředěnou práci, a vypovídá to i o kvalitě a připravenosti závodníků.
S celkovými výsledky se můžete seznámit ve výčtu udělených medailí, průběh závodů si můžete přiblížit na fotografiích z akce. Ale upřímně si myslím, že osobní setkání s taekwondem přímo v hale Sportovního centra v Nymburce je zkušenost nesdělitelná a nepřenosná. Proto se těším, že příští rok se sejdeme minimálně ve stejném počtu na Czech Open 2010, které bude již páté v pořadí.
- Kompletní výsledky Czech Open 2009 (PDF, 1,74MB)
Soňa Weigertová, vedoucí soutěžního
oddělení
vloženo 16.dubna 2009
Danové zkoušky
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Dne 5.dubna proběhly v Nymburce zkoušky na I. až III. dan pro 24 žadatelů z českých škol. Bez jakéhokoli napínaní je třeba sdělit, že uspěli všichni adepti a jedna adeptka. Všichni účastníci předvedli uspokojivé výsledky a je možné vyzvednout několik nadstandardních výkonů jako například opravdu akční sebeobrana pánů Richtera a Bora nebo celkově vyrovnaný vysoký standard praktické části zkoušky několikanásobného mistra světa Jana Mračka. Dle bodového hodnocení hlavního instruktora mistra Hwanga se stala nejslabší stránkou opět teorie, kdy někteří adepti nebyli schopni zodpovědět ani základní otázky.
Díky společné večeři a rozvozům na letiště jsem měl jedinečnou příležitost slyšet názory zahraničních pozorovatelů ze tří zemí, pro nás veskrze západních, o které se rád podělím. Všichni velmi pozitivně hodnotili náročnost a tradičnost zkouškových požadavků a celkovou technickou úroveň žadatelů, kterou byli přímo ohromeni. Poté však vždy následovala i druhá strana mince, pro kterou mají například anglosaské národy historicky mnohem vyvinutější smysl než my. Jedná se o etiketu. Všechny ty detaily jako třeba házení po sobě nožem místo kultivovaného podávání, napovídající učitelé za zády zkouškové komise nebo třeba přerážení směrem ke komisi, jsou pro nás třeba i úsměvné, ale zbytečně potom ničí celkový dojem z úspěšných zkoušek.
Velké poděkování patří všem adeptům, kteří pomáhali s přípravou místnosti a jejím sklizením – především těm několika, co neodjeli a vydrželi až do konce. Stejně tak bych rád poděkoval žadatelům i za vzájemné držení si desek, což tradičně odnesl jeden z „držáků“ zlomeninou a i přesto zacvičil velmi dobře svoje následné zkoušky. Doufejme, že na příští zkoušky se podaří opět zajistit profesionální skupinu zocelených držáků.
Zde si můžete prohlédnout výsledky zkoušek:
Výsledky zkoušek
|
|||||||
I.
Dan |
|
III.Dan | |||||
Ondřej Tolde | 63 | Roman Havlíček | 64 | Jan Klaška | 64 | ||
Tomáš Bína | 64 | Jiří Kuta | 64 | Jan Mraček | 66 | ||
Stanislav Bílek | 63 | Zdeněk Chaloupka | 63 | Jan Kratochvíl | 62 | ||
Josef Vacík | 63 | Petr Legner | 63 | Ivan Šípal | 63 | ||
Martin Beneš | 63 | Jiří Votápek | 65 | Michal Bor | 64 | ||
Jaroslav Kubricht | 63 | Tomáš Komrska | 64 | František Richter | 64 | ||
Tereza Měřínská | 64 | Vladimír Samusev | 64 | ||||
Jakub Sporek | 64 | Lukáš Linhart | 64 | ||||
Pavel Loupal | 63 | Vladimír Švanda | 64 |
Jménem zkušební komise blahopřeji všem držitelům vyšších technických stupňů a s dalšími adepty se těším zanedlouho nashledanou po delší době opět na Moravě. Taekwon!
Martin Zámečník, technické oddělení,
vloženo 15.dubna 2009
Víkendový kurz teorie a morální kultury
Více jak dvě desítky studentů TKD se sešly poslední březnový víkend za účelem absolvování již druhého Víkendového kurzu teorie a morální kultury, jenž je mimo jiné i nezbytnou podmínkou k žádosti o mezinárodního instruktora. Stejně jako poprvé se místem konání stal pražský Campanus, ne však díky pragocentrismu pořadatelů (Technické oddělení), ale především díky poslední možnosti navštívit dlouhodobou muzejní zápůjčku Národní galerie v Praze zaměřenou na Koreu.
První páteční přednáška byla věnována TKD v Koreji a následoval výklad o správné výslovnosti a přepisu naší terminologie. Vše doplněno promítáním. Sobotní dopoledne začalo přednáškou o morální kultuře, dále promítání o životě a díle zakladatele TKD a tento blok ukončila přednáška o historii TKD. Posluchači i přednášející se natolik zabrali do posledního tématu, že oproti plánovanému rozvrhu byla dopolední část přetažena o více jak hodinu.
Po krásném jarním yo haeng na Zbraslav měli účastníci možnost shlédnout korejskou výstavu v Asijských sbírkách Národní galerie zde sídlící, a vyslechnout přednášku předního českého koreanisty pana doktora Bařinky o korejské historii a umění. Večerní hodiny jsme využili k prohlídce ostatních asijských sbírek.
Po krátkém nedělním úvodu o držitelích IX.danu a různých odnožích TKD, doplněnou prohlížením donesených knih, přišel na řadu test znalostí (spíše motivační než ten klasický, co znáte ze školy). Protože nejvíce bodů získaly dvě účastnice Zora Linhová a Lenka Seménková a odměna v podobě dvojdílného životopisu zakladatele TKD a Morálního průvodce byla jen jedna, tak musel znalosti adeptek rozsoudit právě příchozí mistr Hwang doplňující otázkou. Po tvrdém boji leží zmíněné knihy doma u Seménků.
Zlatou tečkou víkendu se stala diskuse s mistrem Hwangem, kdy nejdříve krátce vyzvedl důležitost „do“ v TKD a poté měli všichni možnost pokládat mistrovi dotazy nejen ohledně správného chování v našem bojovém umění, ale často i velmi osobního charakteru.
Chcete-li i Vy se dovědět příště, proč pan generál nesnášel veverky, jestli má náš pan mistr nějakou přezdívku nebo vidět reprint téměř půlstoletí staré encyklopedie, určitě přijďte. Nejbližší Víkendový kurz teorie, tentokrát více technický, máte možnost absolvovat v létě.
Martin Zámečník, Technické oddělení
vloženo 14.dubna 2009
Školení ČSTV
Český svaz tělesné výchovy a sportu nabízí členům Českého svazu Taekwon-Do ITF možnost absolvovat dvě nová školení: "Obecný základ sportovního tréninku" a "Psychologické a fyziologické aspekty sportovní přípravy dětí a mládeže. Více informací naleznete v přiložených dokumentech.
- Obecný základ sportovního tréninku (PDF, 135kB)
- Psychologické a fyziologické aspekty sportovní přípravy dětí a mládeže (PDF, 119kB)
Technické oddělení,
vloženo
31.března 2009
První pražská oblastní soutěž
První svazovou soutěží v nové závodní sezóně 2009 bylo pro pražské závodníky 1. kolo oblastní soutěže. Pořadatelství se ujala škola Sonkal, která připravila ve sportovní hale Základní školy Petřiny jih tři soutěžní plochy – tatami. Po nezbytné registraci, vážení závodníků do sportovního boje, kontrole kategorií a poradě rozhodčích, se soutěž v 10:30 rozběhla na plné obrátky. Oproti předchozím letům doznala soutěž značných změn – pouze dvě disciplíny tul a matsogi, naproti tomu však obě systémem každý s každým. Pro 120 závodníků z 9 škol pražského regionu to znamenalo velmi slušnou porci zápasů a současně tak velmi kvalitní přípravu na blížící se mezinárodní soutěž Czech Open v Nymburce. Věříme, že všichni soutěžící nabyté zkušenosti zužitkují v soutěžích vyššího typu a také v tréninkové přípravě.
Soutěž krátce
navštívil i hlavní instruktor českého taekwonda
Mistr Hwang Ho-yong, VIII. Dan, který se pozdravil se zástupci
jednotlivých škol a popřál jim mnoho úspěchů.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ondřej Vrábel,
vloženo 31.března 2009
Soustředění s chorvatskou reprezentací
Ve dnech 19. - 22.března 2009 proběhlo reprezentační soustředění českého národního týmu společně s chorvatskou reprezentací, zaměřené na sportovní boj.
Celý víkend proběhl v duchu nácviků pro matsogi a vzájemných zápasů, kdy si čeští i chorvatští reprezentanti navzájem vyměnili zkušenosti od obou hlavních reprezentačních trenérů. Toto soustředění bylo velkým přínosem pro oba národní týmy, trenéři obou reprezentací se dohodli na případné další spolupráci.
Vedení reprezentace,
vloženo 30.března.2009
5. šampionát mládeže o pohár města Frýdek Místek
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
autor fotofrafií: Marek Lazor, Il Dong Ostrava |
Více jak stovka mladých soutěžících z 10 škol a 4 zemí Evropy (Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Česká republika) se sjela v sobotu, 21. března 2009 do Frýdku Místku, aby se zde utkali o jubilejní již 5. pohár města Frýdek Místek ve sportovním taekwondu.
Všechny přivítala jako vždy perfektně připravená sportovní hala 8. ZŠ, kterou organizátoři ze školy Taekwon-Do ITF Joomuk Frýdek Místek pod vedením pana Jozefa Juháse (IV. Dan) připravili již v pátek večer.
Po sobotním slavnostním nástupu, který uvedl hlavní rozhodčí šampionátu, Jiří Teslík (III. Dan), se začalo hned naplno soutěžit. Šampionát měl na programu disciplíny technické sestavy a sportovní semikontaktní boj. Nejprve se na třech zápasištích představili nejmladší závodníci, kterých bylo tradičně nejvíce a měli tak i cestu k medailím nejdelší. O tom, že čeští cvičenci mají dobrou techniku, není potřeba polemizovat, avšak i zástupci ostatních tří evropských zemí předvedli tentokrát vysokou úroveň.
Především díky dostatečnému počtu rozhodčích měl šampionát velice rychlý průběh, což ocenili hlavně závodníci, kteří nemuseli příliš dlouho čekat na své zápasy. Po disciplíně technické sestavy si začali všichni oblékat další výstroj, a to chrániče všech možných částí těla, což znamenalo jen jediné, že se blíží druhá plánovaná disciplína – sportovní boj. Podobně jako u technických sestav, i zde začali jako první ti nejmladší. Určitě bylo příjemné pozorovat, že i mladí cvičenci z této disciplíny nemají strach a pouští se do odvážných kombinací. Díky kvalitním rozhodčím prakticky nedocházelo k žádným zraněním, což je jistě také dobře. Díky precizní přípravě a pak i vlastní organizaci při soutěži mohli zástupci všech oddílů již po 14 hodině společně nastoupit a vyslechnout si závěrečné výsledky nejúspěšnějších jednotlivců a škol.
Mezi žáky byli jako nejúspěšnější vyhlášeni Aneta Dvořáková (Joomuk F-M) a Filip Madleňák (Nitra), mezi juniory pak Beáta Palačková (Opava) a Denis Marák (TKD Academy Slovakia). Veliké překvapení pak na všechny čekalo u vyhlášení nejúspěšnějších škol, kdy domácí a pořadatelská škola Joomuk Frýdek Místek poprvé neobhájila své prvenství a obsadila konečné třetí místo (4-6-11). Na druhém místě pak skončila slovinská škola Taekwon-Do ITF z Velenje (5-4-3), která se šampionátu účastnila vůbec poprvé, přičemž v jejich řadách startovalo také nejvíce „černých“ pásků. Nečekaným, ale o to radostnějším vítězem 5. šampionátu se stala škola Taekwon-Do ITF Opava (6-1-4), jejíž závodníci se i v menším počtu dokázali prosadit. Všem vítězům moc gratulujeme a věříme, že příští rok přijedou na 6. šampionát své tituly opět obhájit.
Jedinou pihou na kráse celého šampionátu tak nakonec byla jen neúčast českých juniorských reprezentantů, kteří měli na stejný termín naplánované soustředění v Brandýse nad Labem a organizátorům se nepodařilo vedení české reprezentace přesvědčit k účasti na této soutěži, kam přijeli i závodníci z ciziny. Je to škoda, protože takových soutěží bývá v České republice hodně málo a právě čeští juniorští reprezentanti by měli mít „ostrých“ soutěžních startů co nejvíce, protože jen tam mohou získat cenné zkušenosti.
Jozef Juhás - Joomuk Frýdek
Místek,
vloženo 29.března 2009
Jan Mraček sportovec okresu za rok 2008
Velikou radost jsme si v posledním únorovém týdnu opět užili v třeboňském oddíle taekwon-do ITF. Náš vynikající závodník Jan Mraček byl vyhlášen sportovcem okresu Jindřichův Hradec, jeho úspěch doplnili 3.místem v této soutěži Pavel Štefl, stejným umístěním v soutěži družstev i náš závodní tým a 4. místo mezi žáky obsadil Jiří Kulhánek. Jan Mraček po získání ceny poskytl následující rozhovor pro Jihočeské listy.
JČL: Ahoj Honzo, co říkáš na vítězství v
anketě „Nejlepší sportovec jindřichohradecka“? Již si nasbíral několik
takovýchto titulů, co to pro tebe znamená?
JM: Je to pro mne další velké
vítězství. Minulý rok jsem skončil druhý a letos už se to podařilo. O to
víc mě to těší, že o umístění v této anketě rozhodovala odborná komise.
JČL: Když už jsme u titulů,
můžeš nám zrekapitulovat, jakých jsi dosáhl v tvém bojovém sportu taekwon-do?
JM: Je toho už docela
hodně, ale mezi ty největší úspěchy patří 6x Mistr Evropy a 3x Mistr Světa.
To jsou jen individuální umístění a většina je ve sportovním boji.
JČL: Již jsi obávaným bojovníkem, soupeři z tebe jistě mají značný respekt!?
JM: Dá se říci, že ano. Určitý respekt mám hlavně na domácích závodech,
kde už jsem devět let neprohrál. V cizině je to trošku jiné, respekt již
asi vzbuzuji, ale závodníci se mění a do zápasů jdou v plném nasazení.
JČL: Na jakých soutěžích
si v letošním roce chystáš rozšířit sbírku trofejí?
JM: Začátkem dubna začínáme s reprezentací
na Czech Open 2009. V půlce května mě čeká mistrovství Evropy ve slovinské
Konjici. Hlavní akcí letošní sezóny je mistrovství světa, které se bude
konat v ruském Petrohradu. V obou závodech budu obhajovat své mistrovské
tituly. Konec roku patří mistrovství republiky.
JČL: Jak se na tyto soutěže
nyní připravuješ?
JM: Před každými velkými závody máme zhruba měsíční intenzivní
přípravu, která se skládá z dvou pětidenních soustředění a jednoho desetidenního.
Celá příprava začala už počátkem roku pobytem na horách. Každý měsíc absolvuji
i víkendové soustředění reprezentantů. Dále je na každém, jak se připravuje
ve svém mateřském oddíle.
JČL: Jsi absolventem Jihočeské univerzity.
Kde nyní uplatňuješ své znalosti?
JM: Nyní své znalosti uplatňuji jako
učitel na ZŠ ve Štěpánovicích a dále i jako trenér v třeboňském oddíle.
JČL: Jak žáci reagovali na to, že je učí
několikanásobný mistr světa, asi moc nezlobí!
JM: Většinu těch žáků znám
od malička a oni mě také znají. Problémy moc nemám.
JČL: Své zkušenosti
uplatňuješ i jako trenér v třeboňském taekwon-do klubu. Neroste pod tvojí
taktovkou další nadějný bojovník?
JM: Určitě ano, například Jirka Kulhánek.
Ten se v této anketě, v kategorii do 15 let, umístil letos na krásném 4.
a loni na 3. místě. Mezi mládeží je talentů daleko víc a já jen doufám,
že u tohoto sportu vydrží a budou dosahovat co nejlepších výsledků.
Za
oddíl Zdeněk Chaloupka a Zbyněk Mácha,
vloženo 17.března 2009
Dobývání slávy i mimo naši vlast
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
|
autor
fotofrafií: Ondřej Vrábel, Sonkal |
V pátek 20.2. 2009 se hrstka sonkaláckých nadšenců vypravila reprezentovat Sonkal na Slovensko – Nitra Cup. Na místo jsme dorazili okolo sedmé hodiny večerní. Po chvilkovém bloudění v Nitře jsme všichni halu úspěšně našli. Plni očekávání jsme se na ni běželi mrknout. Musím říct, a to nejen za sebe, že nás hala mile překvapila. Jednak svou velikostí a dále také svými sedačkami. Už to nebylo jako v Třeboni, kam jsme si museli brát pod zadek polštářek, aby nás nebolely sedací části těla. Potom jsme se jeli ubytovat do hotelu na okraji Nitry.
Soutěž byla zahájena v 8:30. Všichni jsme byli nemile překvapeni a zklamáni malou účastí závodníků. Představovali jsme si velkou zahraniční účast. Nakonec jsme tam byli jenom my, několik závodníků z Prahy a z Frýdku-Místku, Slováci a Maďaři. Polská výprava kvůli nepřízni počasí bohužel nedorazila.
Teď už k samotným závodům. Mezi rozhodčími jsme měli čtyři zástupce: Vláďu, Martina, Thea a benjamínka mezi rozhodčími - Pavla Šnábla. Premiéra se mu povedla. Kouče a fotografa se zhostil Ondra. Závody odstartovaly technickými sestavami žáků a žákyň, kde pro Sonkal vyhrál Michal Hamouz bronzovou medaili. Atmosféra se teprve probouzela, jedinými povzbuzujícími jsme byli zezačátku my. V tulech se parádně vyšvihl Michal Zacharuk, který vybojoval zlatou medaili. Dále se představily v plné sonkalácké kráse Veronika Holečková se ziskem zlaté medaile, Kristýna Hudková, která obsadila druhé místo a Kristýna Štěpánková, jež získala bronzovou medaili. Všechny holky medaile vyhrály v kategorii tul ženy 4.-3. kup. Trio Martin Beneš, Pavel Šnábl a Tomáš Vodička se podělilo o medaile v kategorii tul senioři 2.-1. kup. Poslední zlatá medaile z tulů čekala na Vladimíra Švandu v kategorii tul senioři I. – III. dan.
Poté následovala pauza na oběd. V místní restauraci byl pořádný nával, ale nenechávali jsme se vyvést z míry a s chutí jsme se najedli. Nejenom moji pozornost upoutal korejský instruktor pro Slovensko, Ri Kum Chol, který přišel ke třem mladým závodníkům. Popřál jim dobrou chuť a chvíli se s nimi ještě bavil.
Po pauze následovalo na středovém ringu silové přerážení. Musím dodat, že tato disciplína se konala na Slovensku poprvé. Další úspěch v podobě zlaté medaile zaznamenal ve Wiroku junior Michal Zacharuk. Na řadu přišlo žákovské a juniorské matsogi. Obzvlášť v žákovském matsogi se malí taekwondisti prali jako lvi. Jeden lev byl náš jménem Pavel Zacharuk, který vybojoval pro naše barvy krásné druhé a třetí místo.
Na Slovensku bývá zvykem, že pokud závodí malé množství závodníků, používá se varianta každý s každým. Proto se holky - Kristýna, Veronika a Kristýna Štěpánková několikrát setkaly tváří v tvář. Předváděly opravdu parádní výkony. V okolí ringu už netrpělivě očekával Michal svoji chvíli. Závodil také systémem každý s každým, ale v té nejvyšší váhovce. Pral se odvážně a za svůj výkon obdržel stříbrnou medaili. Hned po Michalovi nastoupil v kategorii matsogi senioři -78 kg Tomáš Vodička, který po jedné remíze prohrál s vítězem této kategorie a i +78 kg. O triumf se ho snažil připravit Pavel Šnábl, kterému se tyto závody velmi dařily. Bez větších potíží postoupil až do finále, kde prohrál až na rychlou smrt.
Většina Sonkaláků se už nemohla dočkat na naši sebeobranu. Byly jenom dva týmy, které nastoupily na tatami, kde k nám přišel hlavní rozhodčí a řekl: „Nemusíte mít všechny povinné techniky a čas není rozhodující, prostě vyhraje ta sebeobrana, která se bude porotcům více líbit“. Našim soupeřům to zjevně nahrálo do karet. Startovali jsme jako druzí. Pozorně jsme shlédli jejich sebeobranu, která byla pěkně zacvičená. Poté jsme už nastoupili my… Nakonec jsme vyhráli a při předávání medailí nám korejský instruktor poblahopřál. Moc se mu naše sebeobrana líbila a Vláďovi ještě vtipně řekl, že by klidně mohl být filmový herec.
Poslední disciplínou této soutěže byly týmové tuly, kde jsme ve finále porazili slovenský tým našim Joong-Gun tulem. Kdo neviděl, neuvěří. Musím vyzdvihnout náš pracně nacvičený počáteční kulomet, který nám parádně vyšel. Nakonec vám ještě musím říct, jak jsem zaslechl slovenského trenéra barvitě vyprávět, že už mu připadal pohár pro jeho školu jasný. Jenomže zapomněl na náš týmový tul, kterým jsme završili medailové žně a Slovákům na vlastní půdě přebrali pohár.
„Když je Sonkal mistr republiky, to by bylo, aby nepřivezl pohár i ze Slovenska“.
Tomáš Vodička,
vloženo 11.března 2009
Úžasné druhé místo
...obsadila Lucie Zedková v níže avizované Ankete Sportovce roku za rok 2008. Lucii chyběla jen účast na olympiádě, kterou měl na svém výsledkovém kontě Jakub Holuša, atlet TJ Sokol Opava, který byl na olympiádě v Pekingu. To, že Jakub Holuša bude první, se dalo předpokládat, ale že Lucie bude hned za ním, v to moc nikdo nevěřil. Bylo to úžasné, když vyhlašovali umístění od desátého místa k prvnímu a Lucie postupovala a postupovala:-). Třetí post za Lucií získal Jan Gardavský, závodník v travním lyžování. Lucie byla moc ráda, že se umístila tak vysoko a je maximálně spokojená. Je to příjemné zhodnocení její celoroční dřiny.
Přejme jí mnoho dalších úspěchů:-).
![]() |
![]() |
|
![]() |
![]() |
Marek Vinárek,
vloženo 3.března 2009
Jana Koloničná mezi nejúspěšnějšími sportovci Moravskoslezského kraje za rok 2008
Jana Koloničná, 17-ti letá členka Školy
TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek juniorská reprezentantka ČR (od roku 2005)
byla za své výkony v roce 2008 oceněna v anketě Sportovec Moravskoslezského
kraje roku 2008. Byla vybrána mezi deseti vybranými nejúspěšnějšími juniory
a juniorkami kraje. Cílevědomá Jana studuje šestileté Gymnázium Petra Bezruče
ve Frýdku-Místku. Slavnostní předání tohoto ocenění se uskutečnilo 23.2.2009
v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě. Na akci vystoupily vedle sportovních
hvězd kraje také zpěvačky Ilona Csáková a Marie Rottrová. Večer uváděl
Petr Salava. Vedle ní tedy převzala (viz aktualita níže) ocenění i Lucie
Zedková z Opavy. Po vyhlašování byl slavnostní raut... 8-)
Za rok 2008 se Janě Koloničné podařilo získat v týmu juniorek ČR na Mistrovství Evropy v Poreči (Chorvatsko) 2x stříbro a bronz. Na Mistrovství světa v Taškentu (Uzbekistán) vybojovala bronzovou medaili ve sport. boji do 64 kg.
Na MČR 2008 v Brně se umístila: 2.místo ve sport. boji individuál do 64 kg, 3.místo v sestavách individuál I.Dan a výše, 1.místo v týmu juniorek F-M ve sportovním boji, 1.místo v týmu juniorek F-M v silovém přerážení. F-M juniorky - nejúspěšnější tým Mistrovství ČR...
Na M.Moravy a Slezska 2008 ve Frýdku-Místku se umístila: 1.místo v silovém přerážení individuál, 3.místo ve sportovním boji individuál nad 58 kg, 1.místo v týmu juniorek F- M ve sportovním boji, 1.místo v týmu juniorek F-M ve spec. technikách, 3.místo v týmu juniorek F-M v sestavách; nejúspěšnější tým Mistrovství Moravy a Slezska!
I Jana Koloničná byla navržena do ankety Deset nejúspěšnější sportovci okresu Frýdek- Místek za rok 2008, její vyhodnocení očekáváme v březnu roku 2009, prostřednictvím Okresního sdružení ČSTV Frýdek-Místek (vč. Třince).
Vedle ní jsme za Frýdek-Místek navrhli do obou (krajské i okresní) anket také Filipa Gavlase, Kateřinu Kolářovou, Janu Hoňkovou, Lumíra Kunze, Radka Košátka a týmy Školy TKDFM žákyně, juniorky a juniory, jakožto i celou Školu TKDFM jako tým, který vydobyl 3. místo v ČR v r. 2008.
Nezbývá než gratulovat Janě a počkat, zda za okres budou ostatní také vybráni.
Miroslav Sýkora,
vloženo 3.března 2009