ČESKÝ SVAZ TAEKWON-DO ITF
Zátopkova 100/2, P.S. 40, Praha 6 - Strahov, 160 17, Tel./Fax. 257 224 209, Mobil : 604 258 109, E-mail : itf@cstv.cz

Jaromír Michl ( III. Dan Taekwon-Do ITF )

Mistr světa 1999, 2003, 2005 a trojnásobný mistr Evropy Taekwon-Do ITF

• Narodil se 13. června 1974. Již odmalička se projevoval jako sportovně založený člověk s velikou bojovností a touhou po soutěžení. Od 12-ti let začal společně se svým otcem navštěvovat v Českých Budějovicích místní oddíl karate. Když však v dubnu 1987 navštívil jeden trénink Taekwon-Do ITF pod vedením jugoslávského trenéra Zorana Samsy, rozhodl se ihned přejít na toto umění sebeobrany. Dynamická technika i výuka jugoslávského trenéra s množstvím kopů Jaromíra nadchla a přesvědčila.

• V roce 1991 poprvé absolvoval se 4. kupem (modrý pásek) mezinárodní soutěž v Taekwon-Do ITF ve Vídni. Tehdy mu s nadsázkou mezinárodní instruktor pro ČR mistr Hwang Ho Yong řekl, že pokud přiveze ze soutěže 1. místo, udělí mu bez zkoušky I. Dan (černý pásek). Mladý Jaromír se velice snažil a podařilo se mu získat ve sportovním boji pěkné 2. místo. Až na stupni vítězů si Jaromír všiml, že na medaili je napsáno "I. Juniorské mistrovství Evropy v Taekwon-Do ITF". Jaromír se tak stal nevědomky juniorským vicemistrem Evropy. Také mistr Hwang splnil své slovo a za odměnu udělil bez zkoušek Jaromírovi sice ne I. Dan, ale 3. kup (modročervený pásek).

• V květnu roku 1992 získává Jaromír I. Dan (černý pásek) a odjíždí již jako člen státní seniorské reprezentace soutěžit na Mistrovství světa seniorů v KLDR (Korea). Poprvé také ve své budoucí královské disciplíně T-KI (speciální přerážecí techniky). Toto bylo první a také poslední mistrovství světa, které pro něj z této disciplíny skončilo zatím bez medaile.

• V roce 1993 startoval na ME v Holandsku, kde pomohl k zisku zlaté medaile v technických sestavách týmů a poprvé tak okusil titul Mistra Evropy (mimoto ještě získal stříbrnou medaili za silové přerážení týmů). V roce 1994 nestartoval kvůli několika zraněním na ME v Polsku. Nicméně bylo potřeba dále trénovat, protože už za 2 měsíce od ME se odjíždělo na 9. Mistrovství světa v Taekwon-Do ITF do Malajsie. Po dvou smolných zraněních však přibylo v přípravě na MS třetí (zlomená prstní kůstka na ruce) a šance na nějaký úspěch se rozplývaly. Ruka musela do sádry a již předem se vědělo, že sundat se může až po mistrovství světa. A právě tehdy projevil Jaromír svého bojovného ducha a přes všechny tyto komplikace získal pro ČR v Malajsii neuvěřitelné 3. místo ve T-KI.

• V roce 1995 se Jaromír na ME v Německu přesvědčil, že se nedá spoléhat jen na své vnitřní pocity. Jeho tělo sužovaly další zdravotní problémy. Když se mu navíc ještě nepovedly ve T-KI první tři techniky, myslel si, že soutěž pro něj definitivně skončila. Přesto dále pokračoval v soutěži a úspěšně zdolal další 2 techniky, na které si věřil už jen málo. Podařilo se a Jaromír získal nevěřícně 2. místo. Od té doby ví, že bojovat se musí až do konce, dokud je ještě nějaká šance.

• V roce 1996 získal na ME v Itálii opět 2. místo ve T-KI, podobně jako i v roce 1997 na ME ve Slovinsku. Stejný rok ho ještě čekal start na Mistrovství světa v Rusku, kde měl obhajovat bronz ze T-KI z Malajsie. Svou pozici také potvrdil, když společně s korejským favorizovaným závodníkem shodným počtem bodů přeskákali všechny ostatní závodníky a utkali se o zlatou medaili (když ale předtím Korejec neskočil nomo chagi a Jaromírovi ho rozhodčí neuznali, přestože všichni viděli, že technika byla v pořádku). To už Jaromír cítil, že tentokrát by zlatou medaili mohl získat (forma byla dobrá, zranění se mu vyhýbala). Rozeskakování dlouho nebralo konce. V šestém rozskoku, kdy deska na dollyo chagi byla už ve výšce 285 cm, dokázal desku zdolat pouze Korejec. Jaromír získal výborné 2. místo, nicméně tak blízko od zlaté medaile ještě nikdy nebyl a právem mu tehdy měla patřit. Mimo to se také ještě několikrát rozeskakoval ve T-KI za český tým o 2.-3. místo a nakonec pro něj stříbro vybojoval. Tolik skoků, kolik absolvoval zde by jistě stačilo na několik mistrovství.

• V dalším roce 1998 před přípravou na ME v Řecku měl Jaromír opětně smolné období, když si při tréninku zlomil palec u nohy a nemohl se tak plně věnovat přípravě. Tehdy snad poprvé na ME nestartoval ve své disciplíně T-KI. Jediná disciplína, na kterou se mohl připravovat, zůstaly technické sestavy. Na ty měl dostatek času a to se také vyplatilo, protože nakonec v Řecku vybojoval zlatou medaili a titul individuálního mistra Evropy v tech. sestavách. Touto medailí si Jaromír pro sebe poprvé vybojoval Evropský titul v individuální soutěži. Pro Českou republiku se tento titul také stal prvním vybojovaným v mužské individuální soutěži.

• V letošním roce 1999, absolvoval bez zranění celou přípravu na ME v Itálii, včetně náročné přípravy v týmové soutěži. V Itálii, přestože se v disciplíně T-KI sešli všichni medailisti z posledních ME i MS a konkurence tak byla obrovská, dokázal Jaromír konečně získat titul individuálního mistra Evropy ve T-KI a všem dokázat, že jeho technika je minimálně v Evropě nejlepší (z možného zisku 15 bodů získal plných 14). Navíc také hodně pomohl z zisku stříbra ve T-KI českému národnímu týmu. Na přelomu srpna a září se po náročné prázdninové přípravě zúčastnil 11. Mistrovství světa v Taekwon-Do ITF v Argentině, kde se mu konečně podařilo získat titul mistra světa ve speciálních přerážecích technikách, když bez problémů skočil jako jedinný všech pět technik a porazil tak všechny včetně favorizovaných závodníků z Koreje, Argentiny a Polska !! Ve svém životě, co se týká Taekwon-Do a reprezentace, prozatím nechystá žádnou změnu, Taekwon-Do je u něj v současné době na 1. místě, vše podřizuje tréninku a reprezentaci. Díky této činnosti je problematické zajistit si trvalou práci (Taekwon-Do ITF je amatérský sport), a proto zatím pracuje v obchodní firmě svého otce a občas přijme nabídku krátkodobého vedlejšího zaměstnání. V únoru roku 1996 založil v Českém Krumlově svoji školu Taekwon-Do ITF. V době, až jednou ukončí svoji závodní kariéru v Taekwon-Do ITF, by chtěl již mít vychované své vlastní závodníky, kteří by pokračovali v jeho úspěšné kariéře.

• A co o sobě říká sám Jaromír : " Jsem velice soutěživý člověk. A to v jakémkoliv druhu sportu. Kdybych nedělal Taekwon-Do, určitě bych naplno dělal nějaký jiný sport. Dokážu si klidně představit svůj život bez Taekwon-Do, ale ne bez sportu jako takového. Vítězství a medaile jsou jistě krásná věc, ale v životě jsou daleko důležitější věci, než jen diplomy a tituly. Chtěl bych také poděkovat svým rodičům a mému trenérovi (zároveň otci) panu Miroslavu Galbačovi (4. Dan). Bez nich bych jen těžko jezdil po závodech a natož získal sem tam nějakou tu medaili."