04
2005
Bulletin

starší čísla : 03/05, 02/05, 01/05, 06/04, 05/04, ...


Činnost oddělení trenérů nově na svazových stránkách

Trenéři čtěte ! (18. srpna 2005) Dovolujeme si Vás všechny upozornit na nově vznikající podstránky oddělení trenérů. Toto oddělení bude do budoucna zodpovědné za výchovu a přezkušování trenérů, a pak také za následné vydávání trenérských tříd oddílovým trenérům Taekwon-Do ITF, členům Českého svazu Taekwon-Do ITF. Podívejte se na svazovou směrnici č. 04/05 Udělování trenérských tříd, kde se můžete dozvědět, jak se stát trenérem Taekwon-Do ITF v našem svazu.
V současné době již zde také zkušebně funguje on-line test pro III. trenérskou třídu. Zde si na 60 náhodně vybraných otázkách z celkového počtu více jak 700 můžete ověřit své znalosti Taekwon-Do ITF. Po zodpovězení všech 60 otázek Se dozvíte, zdy by jste byli úspěšní i v ostrém testu. Co nejdříve zde budeme také publikovat kompletní rozsah otázek pro III. a II. trenérskou třídu a pak také zkušební testy na II. trenérskou třídu. Pokud budete chtít diskutovat nad otázkami, nebo i odpověďmi, využijte diskuzní fórum oddělení trenérů. Budeme rádi, pokud si testů vyzkoušíte co nejvíce a v diskuzi nám pak zanecháte své názory, připomínky či dotazy. Marek Lazor


4. letní soutěž o nejhezčí fotografii s motivem Taekwon-Do ITF
Již dnes večer zveřejníme 33 soutěžních fotografií !

(24. června 2005) Vyhlašujeme opět velkou letní soutěž o nejhezčí prázdninovou fotografii s motivem cvičení Taekwon-Do ITF. Každá soutěžní fotografie musí splňovat následující jednoduché podmínky : 4. letní fotosoutěž

1. Fotografie musí být pořízena někdy v období od 1.7.2005 do 31.8.2005
2. Vyfotografovaná osoba/y musí mít na sobě kompletní dobok a pásek Taekwon-Do ITF
3. S fotografií soutěží vždy ta osoba, která je na fotografii, nebo osoba, která fotografii pořídila
4. Jedna osoba může mít v soutěži jen jednu fotografii
5. Dvě osoby nesmí soutěžit se stejnou fotografií
6. Minimální rozlišení fotografie musí být 800 x 600 pixelů
7. Nesmí se jednat o fotomontáže
8. Fotografie musí být doručeny pořadateli nejpozději do neděle 4.9.2005


Fotografie, které nebudou splňovat výše uvedené podmínky, nebudou do soutěže zařazeny. Vaše fotografie prosím zasílejte výhradně v digitální podobě na mail marek.lazor@taekwondo.cz. Nezapomeňte připsat také kdo s danou fotografií soutěží (jméno a příjmení, škola Taekwon-Do, kontakt). Uzávěrka soutěže je v neděli 4. září 2005. Následně všechny obdržené fotografie zde v Bulletinu zveřejníme a zahájíme hlasování. Všechny soutěžní fotografie pak budou také následně uveřejněny v časopise Fighter´s magazín. Nejhezčí fotografie z prázdnin opět v rámci konání Mistrovství České republiky Taekwon-Do ITF 2005 (5.11.2005, Třeboň) odměníme malým dárkem a pamětním certifikátem. Takže teď si už připravte fotoaparáty, doboky a vzhůru do přírody získat tu nejhezčí prázdninovou fotografii s motivem moderního umění sebeobrany Taekwon-Do ITF. Podívejte se také na soutěžní fotografie i výsledky z roku 2004, 2003 a 2002. Marek Lazor


Letní Camp Taekwon-Do ITF 2005

(13. sprna 2005) Během prvního srpnového víkendu je možné dělat mnoho věcí. Například takové opalování se u Středozemního moře nebo houbaření v šumavských lesích se může jevit jako dokonalý plán na tyto prázdninové dny. „Je důležité mít plán!“ jak říká náš mistr (pod pojmem „náš mistr“ rozuměj samozřejmě mistra Hwang Ho-yonga, VIII. dan). Co je ale nejdůležitější, že válení se na pláži nebo flákání se v lese nepodlehlo téměř sedm desítek českých taekwondistů, kteří měli stejný plán jako mistr Hwang – tedy intenzivně cvičit taekwon-do, pilně studovat taekwon-do a především naplno žít taekwon-do. Takže nic nebránilo začít zatím největší letní kemp tentokrát pod organizační taktovkou školy Ge-baek Hosin sool v komplexu tělocvičen ZŠ Campanus v Praze.
Jenom nahlédnutí do programu kempu dávalo tušit, že se bude jednat o maximálně fyzicky i psychicky náročnou akci. Když jsem s mistrem sestavoval program na každý trénink, představoval jsem si pod spojením „první trénink - každý jenom svůj tul“ celkem nenáročnou diskusi nad technikami ve skupinkách dle technických stupňů. Tentokrát měl mistr úplně jiný plán než já, což znamenalo, že jsem zase neunikl sestavám toi-gye až juche. Odpolední venkovní trénink začal drilem základních kopů a pokračoval programem zaměřeným na matsogi. Už po prvním dni byl na některých cvičencích znát značný stupeň únavy, „opotřebovanosti“ nebo „hovězosti“, či jak tyto stavy u vás ve škole nazýváte.
Druhý den se v tělocvičně objevily některé nové tváře a jiné zase ubyly. Dopolední program věnovaný mobum, tanto a il te sam matsogi sliboval mnoho málo procvičovaných technik na běžných trénincích nebo seminářích. Byl kladen důraz na použití všech technik. Nejen, aby byly správně a náležitě hezky (třeba v modelových soubojích) provedeny, ale především na to, aby fungovaly a byly účinné. Když jsem před odpoledním tréninkem přišel pozdravit mistra, začal vyprávět o přibližně čtyřfázových každodenních trénincích v Koreji, kterých se běžně účastnil a při pohledu na skupinky znavených těl v dobocích se zeptal „Teprve druhý den. Jak to že tak unavení?“. Na takové otázky se opravdu těžko odpovídá a začít svěže skotačit napříč tělocvičnou, abyste mistrovi dokázali, že všichni Evropani nejsou po pár trénincích mrtvoly, je před avizovaným těžkým tréninkem speciálů holý nesmysl. Při představě, že bych to měl dokazovat zrovna já, se ve mně mísí prvky tragédie i komedie do těžko popsatelného pocitu beznaděje. Než jsem to stačil domyslet už se celá tělocvična vznášela někde mezi i jung yopcha jirugi a sangbang chagi. Po hodně a hodně skocích se ještě v rychlosti procvičily základní techniky na wi ryok.
Sobotní večer byl ve znamení společného programu. Původní organizátorův plán na navštívení Vyšehradu a jeho kasemat s následnou večeří v čínské restauraci musel být díky početným zájemcům pozměněn a čínským bufetem „Sněz kolik můžeš a ještě víc“ se stala jídelna ZŠ Campanus. Bohaté menu bylo doplněno promítáním současných i archivních taekwon-do záznamů. V pozdějších večerních hodinách se ještě mimopražská skupina cvičenců vydala pod zkušeným vedením mistra na automototuristický výlet za krásami noční Prahy.
Celá neděle byla ve znamení exhibic. Již první den jsme byli mistrem rozděleni do týmů, abychom o volných chvílích mezi tréninky mohli stále nacvičovat svá vystoupení. Po dopoledním tréninku stráveném dolaďováním programů vystoupení a kratší obědové pauze se rozjely exhibice naplno. A bylo se opravdu na co dívat. V každém týmu bylo vidět několik doopravdy kvalitních technik, za které by se nemusel stydět ani korejský exhibiční tým, a o výborné nápady nebyla nouze viz například scénka „Czech Taek“. Odborná porota zvolila za nejlepší exhibici vystoupení týmu Milana Prokeše, který jen velmi těsně porazil tým Martina Zámečníka. Podívejte se na 213 fotografií z průběhu celého letošního campu Taekwon-Do ITF.
Myslím, že při závěrečném předávání Certifikátů přežití s malým dárkem všem přeživším si mnoho z účastníků uvědomilo, že kemp byl opět něco speciálního nejen, co se týká cvičení, ale hlavně, co se týká opravdu přátelské atmosféry, kterou můžeme na ostatních celosvazových akcích jen velmi těžko hledat. Závěrem bych ještě rád poděkoval všem účastníkům a hlavně mistrovi za jedinečný taekwon-do zážitek a těším se opět první víkend v srpnu 2006 nashledanou na kempu! Martin Zámečník

Info oddělení trenérů : Letní camp Taekwon-Do ITF 2005 se již bude všem jeho účastníkům započítavat do trenérských seminářů nutných k získání nebo i obnovení příslušné trenérské třídy a bude jim následně zapsán do trenérských průkazů dle počtu odcvičených seminářů na tomto campu (max. 6).


14. seniorské mistrovství světa v Taekwon-Do ITF
7 zlatých medailí z mistrovství světa v Taekwon-Do ITF

logo MSS (1. srpna 2005) O vskutku mimořádný rozruch se postarala sportovní reprezentace České republiky v Taekwon-Do ITF na letošním 14. seniorském mistrovství světa v Taekwon-Do ITF, které se uskutečnilo v termínu od 10. do 14. července 2005 v australském Queenslandu, městě Caloundra. Česká republika patří sice již řadu let v tomto moderním sportovním odvětví mezi evropskou i světovou špičku, avšak 7 zlatých medailí a celkové 2. místo na světě před stále ještě nedostižnou KLDR (17 zlatých) všem zúčastněným doslova vyrazil dech. Již 5. července 2005 odcestovalo do Austrálie po předchozí dlouhodobé přípravě, dubnovém startu na mistrovství Evropy a závěrečné nominaci celkem 15 členů sportovní reprezentace České republiky v Taekwon-Do ITF, z čehož bylo 7 mužů a 8 žen. Doprovod pak tvořil především nový trenérský tým, lékař, rozhodčí a prezident Českého svazu Taekwon-Do ITF. Vlastní mistrovství začalo následně v neděli 10. července, trvalo 5 dnů, kdy na programu byly všechny 4 tradiční soutěžní disciplíny (technické sestavy, sportovní boj, speciální přerážecí techniky, silové přerážení) doplněné o pátou ukázkovou leč bodovanou disciplínu, sebeobranu. V úvodní disciplíně mistrovství, v technických sestavách, které jsou doménou především reprezentantů z Koreje, se nám podařilo získat hned 3 medailová umístění, z čehož je jistě nejcennější stříbrná medaile dívčího týmu a tím i titul vicemistryň světa 2005. Lepší byl již jen favorizovaný korejský tým. Avšak také bronzové medaile Věry Khunové (III. Dan) a Michala Košátka (II. Dan) v soutěži jednotlivců nám udělaly velikou radost.
Největšího překvapení a popravdě i historického úspěchu se však Česká republika dočkala v nejprestižnější a také jistě nejatraktivnější sportovní disciplíně Taekwon-Do ITF, a to v semikontaktním sportovním boji. Po dlouhých 11 letech, kdy v roce 1994 na mistrovství světa v Malajsii vybojovala vůbec naši první zlatou medaili Radka Heydušková (Dlouhá), se České republice podařilo opět vybojovat v této disciplíně zlatou medaili a tím i titul mistra světa. Radost byla o to větší, že byla hned dvojnásobná. Nejprve ve váhové kategorii mužů do 71 kg vybojoval zlatou medaili jeden z našich nejzkušenějších reprezentantů Jan Mraček z Třeboně. Honza, který začal cvičit Taekwon-Do ITF právě před 13-ti lety, a který má již na svém kontě mimo jiné také juniorský titul mistra světa (MSJ Puerto Rico, 2002), nebo titul vicemistra světa (MSS Řecko, 2003) se tak zde mezi seniory dočkal zcela zaslouženě i medaile nejcennější. V sousední váhové kategorii mužů do 80 kg pak následně vybojoval druhou zlatou medaili pro Českou republiku, a pro sebe na tomto mistrovství světa již druhou v pořadí Michal Košátko z Frýdku Místku. Také Michal je jeden z nejzkušenějších českých reprezentantů, kdy do jeho sbírky sportovních úspěchů patří mimo jiné také několik titulů mistra Evropy, bronzová medaile z mistrovství světa (MSS Řecko, 2003) a pak také zlatá medaile ze světového festivalu IMGC 2004 (International Martial Arts Games Committee), což jsou oficiální „olympijské hry“ většiny bojových umění světa. Michal patří také mezi naše nejuniverzálnější závodníky, protože dokáže získat medaile hned ve dvou disciplínách. Český úspěch pak ještě navíc podpořily také naše ženy, kdy Petra Tošnarová z Prahy ve váhové kategorii nad 70 kg vybojovala stříbro a Marcela Klimešová z Velešína ve váhové kategorii do 70 kg získala bronzovou medaili.
V technicky velice náročné disciplíně, kterou jsou speciální přerážecí techniky, patří reprezentanti České republiky k nejužší světové špičce a takřka vždy obsadí medailové pozice. Nejinak tomu bylo i na tomto mistrovství. Největší naději, ale také i obavy jsme vkládali do nejzkušenějšího českého reprezentanta, Jaromíra Michla z Českých Budějovic, který je v této disciplíně již dvojnásobný mistr světa (1999 Argentina, 2003 Řecko), avšak jeho start do poslední chvíle ohrožovalo dřívější zranění. Jaromír vůbec poprvé hájil barvy České republiky již v roce 1991 na juniorském mistrovství Evropy, a toto mistrovství světa pro něj bylo letos zřejmě poslední. Rozloučení to však bylo opravdu ve velkém stylu a Jaromír zde dokázal potřetí získat titul mistra světa. Jsme zvědavi, zda ho po tomto výsledku na příštím mistrovství světa ve Slovinsku v roce 2007 tedy nakonec přece jen neuvidíme. Tato zlatá medaile však dokázala naše barvy motivovat natolik, že obdobné umístění získaly i oba české týmy, jak mužů tak i žen. Naše ženy tuto zlatou medaili navíc vybojovaly již potřetí v řadě za sebou. Stoprocentní úspěšnost v této disciplíně stvrdila ziskem bronzové medaile v soutěži žen Věra Němcová z Prahy. V současné době tedy v této disciplíně ve světě jasně kraluje Česká republika.
V poslední tradiční disciplíně Taekwon-Do ITF, v silovém přerážení, se vzhledem k nestandardizovaným podmínkám na jednotlivých mistrovstvích dá výsledek předem odhadovat jen velice těžce, jsme nakonec také ještě zaznamenali výrazného úspěchu. Povzbuzeni předchozími výsledky dali to této disciplíny všichni naši reprezentanti maximum a výsledkem byly podobně jako i v předešlé disciplíně 2 zlaté medaile v týmové soutěži mužů i žen a bronzová medaile, kterou mezi muži vybojoval Tomáš Čeleda z Prahy. V nové ukázkové disciplíně, v sebeobraně, jsme sice na stupně vítězů nedosáhli, ale i tak je 4. místo velmi dobrým příslibem do budoucna. Podívejte se na 284 fotografií z průběhu celého mistrovství, které pro Vás nafotili samotní reprezentanti.
Celkově tedy na 14. seniorském mistrovství světa v Taekwon-Do ITF získala Česká republika 7 zlatých, 2 stříbrné a 5 bronzových medailí, což v konečném součtu znamenalo celkové 2. místo v hodnocení všech zúčastněných zemí. Na 1. místě se podle očekávání umístila reprezentace KLDR se ziskem 17-ti zlatých medailí, za námi na 3. místě pak skončila reprezentace Ruska se 4-mi zlatými medailemi, které jsme tak oplatili porážku z letošního mistrovství Evropy (Dublin, 7. - 10.4.2005). Český mužský tým nakonec získal ještě i pohár za nejúspěšnější mužský tým 14. mistrovství světa v Taekwon-Do ITF. Bylo to pravděpodobně vůbec poprvé, kdy tento pohár vybojovala jiná země, nežli KLDR. Českou republiku si zde proto budou ještě dlouho všichni pamatovat. V sobotu 16. července 2005 pak celá naše reprezentace přistála v pořádku na pražském letišti v Ruzyni a trenéři již teď mohou v klidu plánovat přípravu pro náš start na mistrovství Evropy 2006, které se uskuteční v Řecku a pak také na mistrovství světa juniorů 2006, které se uskuteční v Bulharsku. Senioři pak budou své umístění obhajovat na mistrovství světa 2007 ve Slovinsku.
Mimo to již delší dobu také probíhají rozhovory na nejvyšší úrovni mezi federacemi Taekwon-Do ITF a WTF o možném sloučení v jednu super federaci. Je tedy z tohoto důvodu docela možné, že na některé z příštích olympijských her již budou Česku republiku hájit i tito reprezentanti Taekwon-Do ITF. Vzhledem k jejich dosavadním výsledkům je pravděpodobné, že by tímto aktem české olympijské hnutí získalo významnou pomoc, protože dosavadní výsledky nejsou dílem náhody, ale dlouhodobě úspěšnou prací členů na všech úrovních Českého svazu Taekwon-Do ITF. Marek Lazor


Odlétáme na 14. seniorské mistrovství světa do Australie !

logo MSS (4. července 2005) Již v úterý 5. července 2005 v 10:30 z pražského letiště Ruzyně odlétá česká reprezentace Taekwon-Do ITF na 14. mistrovství světa seniorů ve sportovním Taekwon-Do ITF do australského Queenslandu, kde právě začíná zimní období. Do závěrečné nominace se vešlo 15 reprezentantů, z čehož je 8 dívek a 7 mužů. Doprovázet je bude 6 členů realizačního týmu (trenéři, lékař, rozhodčí, prezident). V pátek 8.7. čeká všechny registrace, v sobotu 9.7. je vážení a od neděle 10.7. do čtvrtku 14.7.2005 se již bude soutěžit naplno. Mimo to bude v úterý 12.7.2005 volný den. V pátek 15.7. bude naše výprava odlétat zpět do České republiky a pokud půjde vše hladce, dosedne jejich letadlo na pražské Ruzyni v sobotu 16.7.2005 v 11:30 hodin. Všichni naši reprezentanti se připravovali mimo jiné v rámci 3 dlouhodobých soustředění, které proběhly v Třeboni. Podívejte se na 115 fotografií z přípravy našeho týmu. Musíme zde také připomenout, že v našem týmu budou obhajovat zlaté medaile Jaromír Michl, který je stále ještě aktuálním mistrem světa ve speciálních přerážecích technikách, a pak také tým žen, které jsou mistryně světa ve stejné disciplíně. Z individuálních soutěží pak budou obhajovat medaile ze sportovního boje ještě i Jan Mraček (stříbro z MSS 2003) a Michal Košátko (bronz z MSS 2003). V celkovém hodnocení států budeme obhajovat minulé výborné 2. místo na světě, kdy 1. místo drží prozatím stále bezkonkurenční Korea. Pokud chcete, můžete našim reprezentantům zanechat vzkaz v diskuzním fóru sportovní reprezentace svazu. Marek Lazor


Nominovaní závodníci za Českou republiku pro MS seniorů Taekwon-Do ITF 2005
09. - 14. července 2005, Queensland, Austrálie



Libor Macháň
III. Dan, +80 kg
tým senioři

Jaromír Michl
T-KI
tým senioři

Michal Košátko
II. Dan, -80 kg, hosinsool
tým senioři

Jan Mraček
-71 kg, hosinsool
tým senioři

Tomáš Čeleda
Wirok, hosinsool
tým senioři

Lukáš Vaněk
hosinsool
tým senioři

Věra Khunová
III. Dan, -58 kg, Wirok
tým seniorky

Petra Tošnarová
II. Dan, +70 kg
tým seniorky

Marcela Klimešová
-70 kg
tým seniorky

Jana Žylová
-63 kg
tým seniorky

Martina Řezáčová

tým seniorky

Jana Hoňková

tým seniorky

Jan Kubát
I. Dan, -63 kg, hosinsool
senior

Věra Němcová
I. Dan, T-KI, hosinsool
seniorka

Lucie Zedková
-52 kg
seniorka







Český svaz Taekwon-Do ITF, Zátopkova 100/2, PS 40, Praha 6 - Strahov, 160 17
Tel. 257 224 209, Mobil : 604 258 109, E-mail : itf@cstv.cz

© 2005 Český svaz Taekwon-Do ITF